Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka a postroj

Společné aktivity s kočkou přinášejí potěšení a posilují vazbu mezi člověkem a kočkou.Pravidelné procházky přinášejí radost a jsou vhodným fyzickým cvičením,jak pro člověka,tak pro kočku.Na první pohled se může zdát,že vodítko je pro kočky nevhodné,protože kočky jsou nezávislé a svéhlavé.Na druhé straně může kočce dodat postroj a vodítko i pocit kontroly v nových nejistých situacích.

Možná jste už zažili situaci,kdy jste se pousmáli tomu,že se někdo venku prochází s kočkou,anebo jste právě ti,co by se rádi se svou kočkou procházeli?Při troše správného tréninku si většina koček dokáže zvyknout na postroj i vodítko,nejvíce však záleží na trpělivosti majitele a temperamentu kočky.

Jestliže chcete svou kočku naučit chodit na vodítku,pomůže vám těchto 10 kroků správného tréninku.

1.Navykejte kočku reagovat na váš hlas: Většina koček přijde na zavolání,pokud to vaše kočka nedělá,volejte na ni a vždy ji pochvalte a pohlaďte,když na zavolání přijde.Kočka si tak spojí vaše volání s příjemným zážitkem.
2.Kupte správnou výstroj:5d86bc66f1a7b0c850633bc2122c0654.jpg Vyberte takový postroj,který se dá přizpůsobit a pohodlně nosit.Speciální postroje pro kočky se prodávají v různých velikostech ve zverimexech.Správný postroj se zapne kolem krku a hrudního koše.Z obyčejného obojku by se vám kočka vyvlékla.Vodítko kupte raději delší.
3.Seznamte kočku s postrojem.: Navykejte kočku pomalu na vůni vodítka a postroje.Vše položte na podlahu a nechte kočku,ať se sama přiblíží a očichá si to.Když ho vydatně prozkoumá a případně si s ním i pohraje,můžete přejít k dalšímu kroku.
4.Přiložte kočce postroj:c9ff3eb290d94e16f0a8cec232ff19e5.jpg
  V žádném případě kočku do postroje nenuťte násilím.Kočka si musí spojit nošení s příjemnými zážitky.Kočku hlaďte a postroj připevňujte pomalu a klidně.Postroj kočce ponechejte jen asi půl minuty a pak ho sundejte.Toto cvičení pak v následujících pěti až deseti minutách zopakujte.Pak vše zopakujte po delší přestávce.Toto cvičení provádějte několik dní.
5.Připněte vodítko:mini-pink-gross.jpg Připněte na postroj vodítko,aby si kočka zvykla na jeho váhu.Pak kočku nechte volně chodit po místnosti a občas ji přivolejte k sobě.Až si na to kočka zvykne,vezměte vodítko volně do ruky.
6.Vodítko = procházka:18_prochazka.jpg Čím dříve kočka pochopí význam vodítka,tím jednodušší bude celý proces.Choďte s kočkou kolem otevřených dveří,nebo ji nechávejte sedět u otevřeného okna.

 

 

7.Podporujte klidné chování: Pokud vás kočka během procházky přestane poslouchat,zastavte se.Musí pochopit,že smí prozkoumávat okolí jen tehdy,když je přitom klidná.Uklidněte ji slovně a pohlazením.
8.Vybírejte klidná místa: Nechoďte na procházky na rušná místa a zároveň se vyhýbejte místům,kam chodí na procházky majitelé pejsků.Pozorujte okolí a snažte se odhadnout situaci.
9.Následujte kočku:  Nechte kočku,ať sama vybere směr procházky a pak ji následujte.Tak si kočka vybuduje sebedůvěru.Kočka si chce sama prozkoumat okolí a vše očichat a přitom musí mít pocit,že na ni čekáte.Mějte však vše pod kontrolou.
10.Zpočátku jen krátké výlety: Nechte kočku,ať nejprve prozkoumá okolí domu.Potom postupně můžete procházky prodlužovat.Pokud kočka zná dobře okolí a náhodou by utekla,najde snáze cestu zpátky domů.

Pokud jste všechno se svou kočkou zvládli,čekají vás již jen příjemné procházky a úsměvy kolemjdoucích.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poděkování

(AníííSs, 29. 2. 2012 14:07)

Dobrý den , chtěla bych vám moc poděkovat . Tyto rady mi moc pomáhají a už se moc těším na chvíle strávené s mou kočkou v přírodě. :)

 

 Archiv

Kalendář
<< září / 2020 >>

Statistiky

Online: 2
Celkem: 70691
Měsíc: 779
Den: 37