Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kostra a ústrojí kočky

kostraw.jpg

Kostra:

Kostra kočky je složena ze 244 kostí a slouží jako opora těla. Klíční kost je zakrnělá a nefunkční. Variabilitou se vyznačuje ocasní páteř. Normální ocas se skládá ze 20-23 obratlů, avšak existuje několik plemen, jejichž ocas je přirozeně zkrácený nebo úplně chybí. Nejvíce morfologických (tvarových) odlišností najdeme na lebce. Tvar hlavy je jedním z nejdůležitějších rozlišovacích znaků jednotlivých plemen. Existují plemena s kulatou lebkou, plemena s mírně protáhlejší lebkou a plemena s výrazně protáhlou lebkou. Stavba kostry jako celku se u jednotlivých plemen dále liší mohutností. Proslulá tichá chůze koček je způsobena uspořádáním kostry tlapky. Kočky našlapují na prsty, a proto se nazývají prstochodci. Na přední končetině má kočka pět prstů, na zadní čtyři prsty.

 

Chrup:vpjssk12m.jpg

Stálý chrup kočky má celkem 30 zubů- 12 řezáků, 4 špičáky, 10 premolárů a 4 moláry. Ve věku asi pěti měsíců mění koťata chrup - mléčné zuby postupně vypadávají a vyrůstají zuby stálého chrupu. Kotěcí chrup má 26 zubů- 12 řezáků, 4 špičáky a 10 premolárů. Za fyziologický skus u koček považujeme skus klešťový, kdy horní a dolní řezáky se navzájem dotýkají řezacími hranami, nebo skus nůžkový, kdy horní řezáky lehce překusují přes dolní řezáky, ale jsou ve vzájemném kontaktu.

Svalstvo:

Kočky mají velmi dobře vyvinuté svalstvo, které jim zaručuje bleskové zrychlení potřebné ke skokům, jimž dostihnou svoji kořist. Nejmohutnější svaly jsou na zadních končetinách, jimž se kočky ke skokům odráží. Je známo, že svalstvo, které není zatěžováno, atrofuje (zmenšuje se jeho objem).

 

kocka.jpg

Ústrojí

Dýchací ústrojí:

Dýchací ústrojí kočky neplní jen okysličovací funkci. Je to důležitý termoregulační aparát v těle. Při dýchání se ochlazuje krev proudící v cévách stěn dýchacích cest. Je-li kočka v klidu je dechová frekvence 30-50 dechů za minutu. Při námaze a v horku se mnohonásobně zvyšuje. Svým hlasovým aparátem kočka dokáže vyluzovat různé zvuky.

Oběhové ústrojí:

Pumpou krevního oběhu kočky je čtyřkomorové srdce. V poměru k velikosti kočičího těla je srdce poměrně malé. Normální tepová frekvence je 100 až 140 tepů za minutu. Celé oběhové ústrojí kočky obsahuje asi čtvrt litru krve. Kočičí krev je ve srovnání s lidskou nadána větší srážlivostí. Obsahuje také více červených i bílých krvinek. Okysličená krev proudí tepnami do různých částí těla. Zpět k srdci vede krev žilní soustava. K okysličování krve dochází v plících.

Zažívací ústrojí:

Začátkem trávícího systému je tlama. Kromě zubů je v dutině ústní mohutný a svalnatý jazyk. Ten má na svém povrchu mnoho drsných papil, kterými se posouvá potrava směrem do hltanu. Jazyk slouží kočce také k čištění srsti a vzhledem k tomu, jak je drsný, funguje jako kartáč. Zažívací ústrojí kočky je přizpůsobeno trávení masa, proto je střevo kratší než u všežravých živočichů. Živiny z rozmělněné a natrávené potravy se vstřebávají v tenkém střevě. V tlustém střevě se ze zbytků potravy vstřebává voda a konečníkem odchází jednou za den až dva polotuhý trus.

Močové ústrojí:

Močové ústrojí je tvořeno dvěma ledvinami, močovody močovým měchýřem a močovou trubicí. Ledviny fungují jako filtrační zařízení a jimi se vylučují z organismu zplodiny látkové výměny. Kočka močí zpravidla 2 až 3 krát denně. Obvyklé množství moče je 100 až 200 mililitrů za den. Močová trubice u kocourů je dlouhá a úzká, a proto se u nich setkáváme s problémy při močení.

Pohlavní ústrojí:

Pohlavní žlázy kocoura- varlata-jsou uložena v šourku. Občas se u kocourů vyskytne vada, při níž je jedno nebo obě varlata zadržena v břišní dutině. Tato vada se nazývá kryptorchismus. Nevede vždy k neplodnosti kocoura, ale jedná se o dědičnou vadu, proto se tito kocouři nesmí používat k dalšímu chovu a jsou i diskvalifikováni na výstavách. Občas se stane, že u malých kocourků se sestup varlat opožďuje. Pohlavní žlázy kočky- vaječníky- jsou uloženy v břišní dutině. Kočičí děloha má tvar písmene"Y"- má relativně malé tělo a dlouhé děložní rohy, v nichž se odehrává vývoj plodů.

Žlázy s vnitřní sekrecí:

Tyto žlázy jsou součástí regulačního mechanismu látkové výměny, růstu, pohlavních funkcí a dalších tělesných pochodů kočky. Pracují na základě vylučování svých produktů- hormonů-do krevního řečiště. Mezi žlázy s vnitřní sekrecí patří hypofýza, štítná žláza, nadledviny, pankreas, vaječníky a varlata.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

super

(martin , 14. 10. 2016 18:14)

davam like kocka uvnitr je fajn pomohli ste mi z ukolem fakt moc diky 100000000 like

Králík

(Tomáš, 12. 2. 2015 10:22)

Proč je tam kostra králíka???

 

 Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 83087
Měsíc: 458
Den: 34