Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kastrace.??

Co je to kastrace?

Pod pojmem kastrace rozumíme operativní odstranění zárodečných žláz.Zásah může být u obou pohlaví proveden v jakémkoli věku.Nejvhodnější je doba před pubertou,přibližně ve věku sedmi až devíti měsíců.Zásah u kocourů je podstatně jednodušší.Dvěma drobnými řezy se odstraní varlata ze šourku.U kočky se otevře břišní dutina a odstraní se vaječníky.Vzhledem k možným komplikacím by se měla kastrace provádět v době,kdy kočka nehárá.Někdy se místo pojmu kastrace používá pojem sterilizace.Toto označení není správné,protože při sterilaci zůstávají varlata nebo vaječníky a děloha v těle a přeruší se pouze chámovody nebo vejcovody.Zvíře se pak sice nemůže rozmnožovat,ale je i nadále pohlavně aktivní se všemi důsledky,zatímco při kastraci zmizí i nežádoucí chování.

 

Možnosti zabránění říje?

A: Medikamentózní -pomocí tabletek nebo injekcí dojde k dočasnému oddálení říje. Jednoznačně se nedoporučuje jako dlouhodobé řešení,protože rizika spojená s těmito aplikacemi jsou příliš vysoká.

B: Chirurgický zákrok -způsobuje odstranění vnitřních pohlavních orgánů. Doporučuje se v prvním roce života,způsobuje trvalou neplodnost.

 

Pomoc při rozhodování:

Kdo nemá kočky na chov,měl by je nechat kastrovat.Kdo kočky miluje,měl by i zodpovědně přispívat k tomu,aby se kočičí bída tohoto světa nerozmnožovala.Někteří milovníci koček táhnou do boje proti kastraci s argumentem,že znamená zásah do přirozenosti koček a mění jejich povahu.Kdybychom však chtěli zachovat její přirozenost do všech důsledků,nemohli bychom ji chovat ani v domě.Člověk kočku domestikoval a tím již před tisíci lety převzal zodpovědnost za její život. kocka400.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 Archiv

Kalendář
<< září / 2020 >>

Statistiky

Online: 3
Celkem: 70689
Měsíc: 778
Den: 36